Comment of Article
Perioperative Thermal Management – součást kvalitní perioperační péče
Vyšlo v časopise:
Cesk Slov Neurol N 2017; 80/113(5): 560
Kategorie:
Komentář k článku
Současná perioperační péče si zaslouží pozornost a je možné na ni pohlížet z různých úhlů. Na jedné straně je tady operační tým představovaný chirurgem a anesteziologem se snahou o maximální profesionální výkon a na straně druhé pacient se svými stesky, bolestmi a obavami. Samozřejmě každý má svým způsobem trochu jiné představy o průběhu celé akce a je třeba zdůraznit, že v průběhu let se zdravotnická péče posunula hodně vpřed, zároveň také s požadavky pacientů.
Když se ohlédnu do historie, vybaví se mi Londýn a St. Thomas Hospital – Old Operating Theatre. Tento historický operační sál se nachází v podkroví anglického barokního kostela z 18. století a připomíná divadelní sál. Z auditoria bylo možné sledovat výkony chirurgů a utrpení pacientů, protože až do roku 1846 chirurgové používali k omámení a zmírnění bolesti opiáty a alkohol, záleželo tedy především na rychlé technice operatéra. Nejčastěji se prováděly amputace a ty byli schopni provést doslova závratnou rychlostí s časem pod jednu minutu. Teprve později byl objeven a používán ether a chloroform jako první inhalační anestetika. S velkou pravděpodobností i teplota na tomto starém operačním sále kopírovala aktuální klimatické podmínky daného ročního období, takže z dnešního pohledu celkový komfort pacienta v té době byl dost neuspokojivý a to nyní opomíjím další podstatné detaily, jako např. zásady aseptického přístupu.
V dnešní době je samozřejmě péče o pacienty na diametrálně odlišné úrovni. Prioritou je maximálně kvalitní profesionální přístup, a to ve všech směrech, jak po stránce odborné, tak i v rámci komplexní perioperační péče, kam samozřejmě patří tepelný management pacienta, který ovlivňuje perioperační i postoperační komplikace. Ideální tepelná pohoda pacienta, jehož vlastní termoregulace a citlivost vůči okolnímu prostřední je ovlivněna celkovým stavem a samozřejmě použitými anestetiky, by měla být zajištěna jednoduchým, efektivním a bezpečným způsobem zároveň s ohledem na celý operační tým. Je nutné si uvědomit, jak se cítí operatér doslova zabalený ve sterilním plášti, pod světly operačních reflektorů a na opačné straně svým způsobem vychlazený anesteziolog a mezi nimi pacient. Jedině snad dětské operační sály přísně optimalizují teplotu tak, aby nedocházelo k tepelným ztrátám malých pacientů. Tam jsme schopni si uvědomit, jak důležité je vyvarovat se perioperační i postoperační hypotermii a minimalizovat komplikace s ní související.
Perioperační hypotermie je častá komplikace celkové anestezie a může negativně ovlivnit pooperační průběh a také celkový komfort pacienta. Autoři článku „Thermal Management in Patients Undergoing Elective Spinal Surgery in Prone Position – a Prospective Randomized Trial“ se detailně zabývali perioperačním tepelným zabezpečením pacientů a výsledky ukazují, že tato problematika je stále aktuální a je třeba se jí nadále patřičně věnovat. V tomto kontextu pro zvýšení efektivity komplexní perioperační péče se nabízí zavedení optimálního perioperačního tepelného managementu formou standardizovaného protokolu do praxe.
MU Dr. Olga Klementová, Ph.D.
Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FN Olomouc
I. P. Pavlova 6
775 20 Olomouc
e-mail: olga.klementova@fnol.cz
Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie NeurologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie
2017 Číslo 5
Nejčtenější v tomto čísle
- Leberova hereditární neuropatie optiku
- Esenciální tremor – vzniká nový nozologický koncept?
- Statiny indukovaná nekrotizující autoimunitní myopatie
- Terapia pokročilých štádií Parkinsonovej choroby invazívnymi postupmi