Komentář k minimonografii P. Štourače
Autoři:
J. Berger
Působiště autorů:
Neurologická klinika LF UK a FN Plzeň
Vyšlo v časopise:
Cesk Slov Neurol N 2012; 75/108(4): 403
Kategorie:
Komentář
Imunomodulační léčba roztroušené sklerózy mozkomíšní v klinických a zobrazovacích parametrech
RS je chronické autoimunní zánětlivé demyelinizační a neurodegenerativní onemocnění CNS. V etiopatogenezi, která není známa v celém rozsahu, sehrává klíčovou úlohu autoimunitní imunopatologická aktivita, jež je charakterizována zhroucením imunitní tolerance.
V posledních dvou desetiletích nastal zlom v léčbě RS zavedením nových léků do praxe – interferonů beta a glatiramer acetátu (tzv. DMD, Disease Modifying Drugs). Když se s jejich užíváním začalo, byli jsme z klinických studií připraveni na to, že jejich účinek bude spočívat v 30% redukci aktivity nemoci proti placebu. Eskalace léčby tehdy znamenala podat cytostatika, mitoxantron nebo cyklofosfamid, nebo se k základní léčbě přidala perorální imunosupresivní léčba kortikosteroidy, azatioprinem či metotrexátem.
Výzkum a vývoj se nezastavil, a tak v roce 2008 přichází do léčebné škály první biologický lék – monoklonální protilátka – natalizumab. Lék dokázal v klinických studiích v monoterapii redukovat aktivitu nemoci až o 68 % proti placebu. V praxi v EU se používá jako lék pro eskalaci léčby, výjimečně při velmi agresivní formě RS se podává jako lék první volby. V obou případech se musí počítat s vyšším rizikem nežádoucích vedlejších účinků, hlavně progresivní multifokální leukoencefalopatie.
V současné době přichází do praxe další lék – první perorální – fingolimod. Jeho podávání je rozdílné v USA a v EU. Zatímco v USA je považován za lék první volby, v Evropě jako druhé volby, tedy jako eskalační.
Změnila se koncepce léčby. Pacient, který je léčen léky první volby a má suboptimální odpověď na léčbu, má možnost stabilizace nemoci novými velmi účinnými léky. K eskalaci se tedy nepoužívají cytostatika, ta jsou ponechána pro možnost selhání nové eskalační léčby.
Předkládaný článek seznamuje čtenáře v přehledu o současných možnostech léčby RS-RR a CIS formy, o jejich úspěších, ale též o různých problémech, které z léčby plynou. Pozorný čtenář si udělá komplexní pohled na současné možnosti léčby RS.
Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie NeurologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie
2012 Číslo 4
Nejčtenější v tomto čísle
- Mozkové arachnoidální cysty u dospělých – retrospektivní analýza výsledků chirurgické terapie
- Porucha spánku s rytmickými pohyby
- Izolovaná sfenoidální sinusitida – možná příčina bolestí hlavy a závažných komplikací
- Oswestry dotazník, verze 2.1a – výsledky u pacientů s lumbální spinální stenózou, srovnání se starší verzí dotazníku