Stanovisko redakční rady k diskuzi o úrovni a směřování Cesk Slov Neurol N
Vyšlo v časopise:
Cesk Slov Neurol N 2020; 83/116(3): 335
Kategorie:
Redakční sdělení
Vážení čtenáři,
v čísle 2/2020 Cesk Slov Neurol N byly uveřejněny kritický komentář prof. Bareše, rektora MU, k úrovni a koncepci našeho časopisu v kontextu narůstajících požadavků na kvalitu vědeckých publikací v době zavedení metodiky 17+ a odpověď vedoucího redaktora prof. Herziga, který tuto kritiku dal do kontextu s úrovní vědeckých časopisů vydávaných MU.
Vzhledem k vyznění této diskuze, která byla poměrně emocionální a měla až konfrontační charakter, má redakční rada Cesk Slov Neurol N potřebu se k této problematice vyjádřit.
Konfrontování různých názorů je v odborné a vědecké komunitě běžným a žádoucím jevem, tyto diskuze bývají často velmi ostré až emocionální, avšak neměly by překročit určitou míru uměřenosti a respektu vůči práci a názorům oponenta. Redakční rada Cesk Slov Neurol N chce ubezpečit všechny čtenáře i přispěvatele, vč. prof. Bareše, že současná koncepce a fungování našeho časopisu není výsledek nějaké setrvačnosti a absence koncepce. Otázky dalšího směrování Cesk Slov Neurol N jsou v posledních letech prakticky kontinuálně diskutovány redakční radou v závislosti na měnících se zevních podmínkách a požadavcích. Domníváme se, že úroveň a kvalita jak Cesk Slov Neurol N, tak dalších časopisů vydávaných v ČR, vč. těch vydávaných MU, do velké míry odrážejí kvalitu našich autorů a recenzentů a jejich ochotu (ale i ochotu „opinion leaderů“) účastnit se reálně na jejich kultivaci a zvyšování jejich úrovně. To ale neznamená, že není prostor pro další zlepšení a že bychom se o něj neměli dále snažit.
Naše redakční rada v čele s jejím vedoucím redaktorem vítá veškeré konstruktivní (a samozřejmě o to více i kritické) názory a náměty týkající se dalšího směrování časopisu. V reakci na uvedenou diskuzi jsme se rozhodli, že uspořádáme zásadní diskuzi o směrování a cílech našeho časopisu pro nejbližší období a s jejími výsledky seznámíme naši čtenářskou a autorskou obec. Vyzýváme i všechny ostatní, kteří by se chtěli k této problematice vyjádřit, rádi jim dáme prostor na stránkách našeho časopisu, případně vytvoříme diskusní fórum na našich webových stránkách. Velmi bychom ocenili i zapojení mladší generace neurologů, neurochirurgů a dalších specialistů, kteří náš časopis spoluvytvářejí a čtou. Věříme, že společným úsilím se nám podaří úroveň časopisu nejenom udržet, ale i zlepšit.
Za redakční radu
doc. MUDr. Edvard Ehler, CSc., FEAN,
zástupce vedoucího redaktora
prof. MUDr. Josef Bednařík, CSc., FCMA, FEAN
člen redakční rady
Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie NeurologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie
2020 Číslo 3
Nejčtenější v tomto čísle
- Glioblastom grade IV – dlouhodobé přežití
- Bolesti hlavy v graviditě
- Primární progresivní afázie
- Kognitivní poruchy u dětí s epilepsií