Česká neurochirurgie byla nominována mezi 75 vybraných světových center na globální oslavě prof. Spetzlera
Vyšlo v časopise:
Cesk Slov Neurol N 2017; 80/113(3): 368-369
Kategorie:
Zpráva z akce
Spetzler Symposium se konalo v Los Angeles, USA ve dnech 20.– 21. dubna 2017 jako „scientific tribute a global celebration“ jednoho z největších neurochirurgů v historii oboru.
Profesor Robert F. Spetzler z USA patří k nejvýznamnějším osobnostem světové neurochirurgie v celé její historii. Od 80. let minulého století do současnosti zásadně a široce ovlivňuje světové dění, zejména na poli cévní neurochirurgie, chirurgie baze lební, mikrochirurgie mozkového kmene a mozkových nádorů. Významně změnil pohled také na výchovu a edukaci rezidentů a specialistů v oboru. Je autorem sedmi stovek odborných publikací (H-index 70), více než dvou set knižních kapitol, 20 učebnic a monografií, ošetřil více než 6 000 aneuryzmat a je zakladatelem a šéfredaktorem významných neurochirurgických časopisů. Jeden z jeho žáků shrnuje jeho osobnost jako lídra, mentora, inovátora, učitele, a excelentního chirurga. Navíc zásadním způsobem ovlivnil i vývoj české neurochirurgie po roce 1989. Odborná stáž na jeho pracovišti Barrow Neurological Institute ve Phoenixu (Arizona, USA) byla a stále je nejžádanějším a nejvíce inspirujícím neurochirurgickým pracovištěm na americkém kontinentě i na celém světě.
Výjimečnost jmenované odborné akce tkví v tom, že prof. Spetzler končí svou bohatou aktivní kariéru a toto sympozium bylo pojato jako velká vědecká událost, pocta a globální oslava této osobnosti, která je vzorem a příkladem pro několik generací neurochirurgů. Na tuto akci bylo nominováno pouze 75 odborníků z celého světa k aktivní účasti a slavnostní přednášce na určené téma. V auditoriu obřího kongresového centra v Los Angeles se v době konání sešlo 500 neurochirurgů ze všech kontinentů.
Program sympozia byl dosud nevídanou přehlídkou světové neurochirugie v globálním, ale i vývojovém pohledu. Nabídl přehled nejsložitějších přístupů k mozkovým nádorům přímo od jejich tvůrců (Türe, Turecko), legendární autoři revolučních operací hodnotili své počátky a kriticky se zamysleli nad jejich přínosem pro současnou neurochirurgii (V. Dolenc – Slovinsko, T. Fukushima – Japonsko, Al Mefty – USA, J. Hernesniemi – Finsko). Sám oslavenec Robert F. Spetzler měl dispozici tři přednášky a dvě videoprezentace, ve kterých shrnul své nejvýznamnější práce a objevy:
- teorie NPPB (Normal Perfusion Pressure Breakthrough) po resekci mozkové arteriovenózní malformace (AVM);
- vývoj heuristické klasifikace mozkových AVM;
- vývoj chirurgické terapie komplexních cerebrovaskulárních malformací a aneuryzmat v barbiturátovém komatu, hypotermii s metodou „cardiac arrest“;
- vývoj inovativních přístupů na bazi lební.
Pro českou neurochirurgii je velkou událostí a poctou, že měla na sympoziu své zastoupení a zvanou prestižní přednášku prof. Martina Sameše (Neurochirurgická klinika v Ústí nad Labem) na téma Indikace mozkových bypassů pro hemodynamickou ischemii. Evropu na sympoziu reprezentovalo pouze 14 řečníků.
Profesor Robert F. Spetzler se narodil 13. 11. 1944 v Německu. V 50. letech se rodina přestěhovala do USA. Lékařskou fakultu dokončil v roce 1971 na Northwestern University. V roce 1972 nastoupil rezidenturu na University of California San Francisco. Pod vedením zdejšího přednosty Charlese B. Wilsona získal zájem o neurovaskulární chirurgii a akademickou sféru. Před dokončením rezidentury publikoval 15 článků, byl pomocným editorem dvou knih a získal cenu Annual Resident Award na kongresu CNS. Po absolvování rezidentury se přesunul v roce 1977 na neurochirurgické pracoviště do Clevelandu. Zde získal první velký NIH grant rozvíjející model mozkové mrtvice na primátech. V roce 1981 získal titul associate professor. V roce 1983 jej John R. Green získal pro pozici přednosty Neurochirurgie na Barrow Neurological Institute (BNI) ve Phoenixu, Arizoně a po odchodu dr. Greena do důchodu se po 2 letech se stal direktorem BNI. Pod vedením dr. Spetzlera vyrostlo BNI z regionálního centra na mezinárodně uznávané centrum excelence, které atrahovalo jak „health care“ profesionály, tak specialisty a neurochirurgy z celého světa. Edukační program rezidentů a fellows se stal nejvyhledávanějším pro značnou rozsáhlost a diverzitu klinických zkušeností a pro důraz na rozvoj nezávislých výzkumných projektů.
prof. MUDr. Martin Sameš, CSc.
Neurochirurgická klinika UJEP a Krajská zdravotní a.s.,
Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.
Štítky
Dětská neurologie Neurochirurgie NeurologieČlánek vyšel v časopise
Česká a slovenská neurologie a neurochirurgie
2017 Číslo 3
Nejčtenější v tomto čísle
- Myotonická dystrofie – jednota v různosti
- Riziko poškození plodu v důsledku rentgenových výkonů u gravidních žen
- Febrilní křeče – méně je někdy více
- Vertebrogenní algický syndrom – medicína založená na důkazech a běžná klinická praxe. Existuje důvod něco změnit?